Zábava / výmalba stěn
RODNÝ DŮM JOSEFA HOFFMANNA je jedinečnou kulturní památkou na území ČR. Od roku 2006 je Rodný dům Josefa Hoffmanna společným pracovištěm Moravské galerie v Brně a Rakouského muzea užitého / současného umění MAK ve Vídni. Jedinečnost Hoffmannova rodného domu spočívá v jeho úpravách interiérů i částí exteriérů z let 1907–1911 v duchu Wiener Werkstätte, zejména pak v interiérových výmalbách podle šablon. Každý pokoj je pojednán jinými motivy, jež jsou pro svou důmyslnou rafinovanost tvarů velmi nadčasové. V Rodném domě Josefa Hoffmanna se nyní nachází stálá expozice Josef Hoffmann: Inspirace.
01 – JÍDELNA
Pokoj sloužil jako jídelna. Uprostřed stála historizující nábytková souprava zděděná po rodičích. Vedle dveří byly vitríny, řada předmětů v nich pocházela přirozeně z Wiener Werkstätte. Novým prvkem v interiéru byla čalouněná lavice v koutě, inspirovaná modernisty oblíbenými britskými cozycorner, kouty určené k přátelským rozhovorům. Na stěně visí grafiky Hoffmannových přátel Kolomana Mosera, Emila Orlika, Maxe Kurzweila, Fritze Zeymera, Franze von Zülowa, vytvořené na počátku století a představující nejmodernější trendy v soudobé grafice. Hoffmann jimi vyzdobil interiéry svého bytu ve Vídni a posléze je přenesl do Brtnice.
02a – HUDEBNÍ SALON
Pokoj využívala rodina k odpočinku při hudbě. Stálo zde piáno, u protější stěny sofa, dále etažéry s knihami a časopisy. Posléze sem Josef Hoffmann přenesl sbírku lidových textilií, které umístil do malované skříně vytvořené kolem roku 1800 v okolí Linze.
02b – MALÁ LOŽNICE
Na hudební salon navazovala drobná místnost sloužící původně jako chodba se schodištěm do bytu správce domu v přízemí, posléze ji Hoffmann přeměnil na malou ložnici.
03 – LOŽNICE
Ornament na stěnách ložnice použil Hoffmann poprvé zřejmě roku 1905 při zařizování vzorových pokojů v prodejně Wiener Werkstätte. Ve stejném roce, kdy probíhala úprava domu, navrhl pro firmu vyrábějící bytové textilie Johann Backhausen & Söhne desén potahové látky nazvaný Zick-Zack vycházející z motivu výmalby tohoto pokoje.
04 – PŘIJÍMACÍ SALON
Návštěvníci domu bývali uváděni do tohoto přijímacího pokoje. Společenský význam pokoje zdůraznil architekt výmalbou stropu. Umístil sem sedací soupravu z vybavení rodičů a proti ní velký etažér, velmi podobný nábytkovému kusu z vybavení Collaltovského zámku, s drobnými dekorativními předměty.
05 – LOŽNICE
Současná výmalba pokoje zachycuje podobu první úpravy interiéru roku 1907. Z fotografické dokumentace víme, že Hoffmann nechal stěny pokoje upravit ještě jednou, a to tapetou s květinovými rozvilinami. S největší pravděpodobností tak učinil po roce 1934, kdy ze sousedního domu přeskočil plamen a zničil střechu a zřejmě i přilehlé prostory. Nově bylo vymalováno také schodiště.
Vytvoř si vlastní design
Pokuste se i Vy vytvořit vlastní návrh k výmalbě stěn. Pomocí šablon podle Josefa Hoffmanna zhotovíte podobu tapety, kterou si poté můžete uložit nebo vytisknout. Můžete pracovat i s více šablonami najednou. Ale pamatujte, že v kombinaci těch nejjednodušších tvarů lze nalézt krásu jednoduchosti a harmonie. Věříme, že Vás hra bude inspirovat!
Námět: Jitka Petřeková
Texty: Martina Lehmannová, Jitka Petřeková
Foto: Michaela Dvořáková, Kamil Till
Barva pozadíVzor 1![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Odsazení zleva
Odsazení shora
Horizontální mezera
Vertikální mezera
Vertikální zvětšení
Horizontální zvětšení
Vzor 2![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Odsazení zleva
Odsazení shora
Horizontální mezera
Vertikální mezera
Vertikální zvětšení
Horizontální zvětšení
|