×

MAK — Rakouské muzeum užitého umění / současného umění

MAK je jedno z nejvýznamnějších muzeí svého typu na světě, které bylo založeno roku 1863 pod názvem k .k. Österreichisches Museum für Kunst und Industrie (c. k. Muzeum umění a průmyslu). Slavnostní otevření proběhlo 12. května 1864. Ovšem v dnešní budově, vystavěné v renesančním stylu podle plánů Heinricha von Ferstela na Stubenringu, se muzeum nachází až od roku 1871. Roku 1938 byla instituce přejmenována na Staatliches Kunstgewerbemuseum in Wien (Státní uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni) a od roku 1947 nese současný název Museum für angewandte Kunst.

MAK představuje spojení minulosti a budoucnosti, které se prolíná jeho obsáhlými sbírkami, tematicky zaměřenými výstavami a rozsáhlým programem. K nejvýraznějším rysům patří snaha propojovat oblast užitého umění, designu, architektury a současného umění především v rámci sezónních výstav. Stálé expozice dávají nahlédnout do rozsáhlých oblastí a zviditelňují tak historii a mnohost užitého umění, bohatství forem a materiálů.

MAK je vnímán jako místo poznání, shromažďování, bádání, uchovávání a zprostředkování, setkání, interakce a interkreativity. Neméně důležité je jeho propojení v rámci hranice přesahujících aktivit, mezinárodního dialogu s designéry, umělci a architekty.

Sepp Müller, Propojující křídlo, 1991 © Gerald Zugmann/MAK
Sepp Müller, Propojující křídlo, 1991 © Gerald Zugmann/MAK
Vstup do MAK © Gerald Zugmann/MAK
Walter Pichler, Brána do zahrady, 1990 © Gerald Zugmann/MAK
Pohled na MAK ze Stubenringu © Gerald Zugmann/MAK
MAK -Sloupový hlavní sál © MAK/Katrin Wißkirchen
MAK — Rakouské muzeum užitého umění / současného umění © MAK/Katrin Wißkirchen
Čítárna knihovny MAK © Gerald Zugmann/MAK
MAK — Rakouské muzeum užitého umění / současného umění © MAK/Katrin Wißkirchen